Yazılı köyü yolları
A. ALMACA : Merhaba, Yazılı köyünün yol olmaktan çıkmış olduğu yorumuna ben de katılıyorum. Mevcut asfalt diye nitelendirilen yolun bir an önce düzeltilmesini umuyorum. Ayrıca Mezarlık yolu olarak bilinen yağmur yağdığında araçların hareket bile edemediği yol (yol diyemeyeceğim) bir an önce elden geçirilmeli gerekli yerlere künkler konulmalı ve asfalt yapılmalı. Bunu sayın yetkililerimizden istirham ediyorum. Saygılarımla..

koy yollari hakk
h.altiokka : Yazili koyunun yollari Yol olmaktan cikmis,keci yoluna donmustur.hukumetin sadece belli koyleri degil,tum ilce koylerini irdeleyip esit hizmeti goturmesi gerekmezmi?

Arapgir postası
nevgiz : Fethi Gemuhluoğlunu anma töreninde Arapgir Postasının olmamayışı çok manidardır.Fethi Gemuhluoğlu ki yazma orucunu Arapgir postasında bozmuş. Arapgir postası onun için hep önemli olmuştur.

BAŞARILAR
HAMZA ÇALGAN : ÇOK DEĞERLİ MESLEKTAŞIMIN MİLLİ EĞİTİMDE OLDUĞU GİBİ BELEDİYE HİZMETLERİNDE DE BAŞARILI OLACAĞINDAN EMİNİM.AYRICA PARTİMİZE DE BUNCA YIL EMEK VERMİŞ BİR ARKADAŞIMIZI BÖYLE BİR HİZMETE LAYIK GÖRDÜĞÜ İÇİN HALUK BAŞKANIMIZA DA AYRICA TEŞEKKÜR EDERİZ. HAMZA ÇALGAN HEKİMHAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ...

bassagligi
H.ALTIOKKA : Tüm Arapgirlilerin başı sağolsun.Sayın Aslanoglu gerçekten caliskan ve milliyetçi bir kimliğe sahipti.allah gani gani rahmet eylesin.


ali sağlam : memleketimize hayırlı uğurlu olur işallah emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz..

resimler
Nihat AYDIN : sayınyetkili haberlerinizde kullandığınız resimler çok belirsiz lütfen daha net ve çok resim yayınlr mısınız

Arapgir Türkülü halk oyunlarının derlenmesi
veysiALEMDAROĞLU : Arapgir türkülü halk oyunlarınının derlenmesi konusunda bana yardımlarını esirgemeyen sayın belediye başkanımız Haluk CÖMERTOĞLU na teşekkürlerimi sunarım

Tebrik
Selman SAĞLAM : Allah hayırlı etsin...

guuzel
iismail : cok gzl olmus kurtlar vadisi hakkinda da yazn..

ANKARA
RÖPORTAJ »
Röportaj: Karne Günü
Hemşehrimiz Ağrı Eğitimciler Derneği Başkanı İrfan İsmet GÜRSOY , karne günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; aileleri ,çocuklarının başarı yada başarısızlık durumunu başkaları ile kıyaslama yapmaması konusunda uyardı.
Ağrı'da gelecek, eğitimle gülecek…

NEDİR BAŞARI VE KARNE ASLINDA NE DEMEKTİR?

 

Sorunuza iki öykü ile başlamak istiyorum.

 Thomas Alva Edison(1847–1931). Tahıl ticareti yapan bir babanın oğlu idi. Sekiz yaşında okula başladı. Fakat 3 ay sonra öğretmeni eline bir yazı vererek evine gönderdi. Yazı şöyle idi:

            “Sizin oğlunuz çok kafasız, okula yaramaz.”

Okula bir daha gitmedi. Annesi ise kızmadı ona. Sahip çıktı. Edison deneyler yaptı. Kimya ile çok uğraştı. Trenlerde gazete sattı. Yepyeni bir telgraf haberleşme sistemini 23 yaşında buldu. Kırk bin dolar kazandı. Mucitler içinde en fazla buluş yapan bilim adamı unvanını aldı.  Sabırla ve ısrarla çalıştı. Başarısızlıklara aldırmadı. Pes etmedi. “benim defterimde dinlenmek yok” derdi. Örneğin bir mesele için iki yıl uğraştı ve iki milyon dolar harcadı. Sonunda “bu başarısızlıklar da bir bilgidir” dedi.

Edison günde mutlaka iki saat kitap okurdu. Tembellerden nefret ederdi. Onlarla asla arkadaşlık yapmazdı.

Henry Ford (1863–1947); dünyaya en çok otomobil ve traktör satan fabrikaların sahibi ve fabrikatörüdür. B ir göçmen çocuğu idi. Okulda başarısızdı. Öğretmenler kendisinden şikâyetçi idi. 15 yaşında okuldan ayrılarak hayat okuluna atıldı. Bir gün gazete de atsız bir araba resmini gördü ve çalışmaya başladı. Sonunda sekiz yıl geçti ve kendi kendine çalışan tek silindirli bir makine çıktı ortaya. Fabrikalarında 80 bine yakın işçi çalıştı ve bunların yaklaşık 400 ü sabıkalı idi. Ford onlara da sahip çıkmıştı ve tüm işçiler dünyanın en yüksek ücretini alıyorlardı.

Bu öyküleri okuyarak her öğrencimiz ve velimiz karneleri bu gözle bir daha değerlendirsin. Sonra düşünelim ve bu insanlardan hiçbir farkımız olmadığına inanalım. Ağrı yöremize uygun örnek vermek istedim özellikle. Yorum sizlerin…

O halde sevgili öğrencim, saygı değer ebeveyn ve öğrenci velilerimiz;

Başarısızlıkla karşılaştığınızda neden başarılı olamadığınızı düşünün. Başarısızlıklardan ders almayı bilenler, başarıya, her başarısızlıkta biraz daha yaklaşmış olurlar. Başarının önündeki en büyük engel yılgınlık ve kararsızlıktır. Başarısızlıklar insanın moralini bozmamalı, ümidini kırmamalı. Bilakis yeniden başlamak, tekrar çalışmak ve hatalarını düzeltmek için taze bir şevk ve gayret vermeli.

Saygıdeğer velilerim;

Karne tarihçesine baktığınız zaman daha çok göze çarpan mal ve beyan takibi için kullanılan bir belge olarak çıkar karşımıza. Sonra sağlık sektöründe bir takip aracı olur. Oysa hiçbir şey başarıyı tam yansıtacak objektiflikte değil ki? Hele hele milli eğitim sistemi içinde. Hele hele Ağrı’da. Hiçbir sosyolog ve psikolog başkasını tam değerlendiremezken öğretmen ve idarecilerin değerlendirmesi ile bir çocuğu aptal, tembel vb. yerine koyamazsınız. Ağrı'da okul şartları, öğretmen şartları, fiziki şartlar ve en önemlisi ailevi şartlar göz önüne alınmadan nasıl sağlam bir yargıya varabilirsiniz ki?

Elbette bunların hiç biri başarı için mazeret değil kabul ediyoruz. Ancak biz diyoruz ki karne notlarına göre değil şartlara, ortama ve muhataba göre yargıya varalım. Şahsa değil sorunlara odaklanalım. Zira her insan zekidir, farklı donanımlara sahiptir ve herkesin kabiliyeti özeldir. O halde şunları tavsiye edebiliriz;

Başarı sadece sayısal derslerden ibaret değildir.

Başarı sadece görünen not değildir. Sorumluluk sahibi bir öğrenci süreç içinde çalışır. Yani az da olsa devamlı düzenli çalışır.

Sorumluluk sahibi ebeveyn ise düzenli takip eder. Sadece karne günü tepki veren anne-baba aslında kendini suçlu hissetme duygusu ile tepki vermektedir. Kendi gururunun eş-dost ve akrabalarına karşı incinmesinden korkmaktadır onlar. Oysa eğitim bir arena veya pist meydanı değil, çocuklarımız da bir yarış atı değil ki sen evladını gösteriş olsun diye yarıştırıyorsun.

 İdeal anne baba çocuğun günlük takibini yapar. Onu ilgi ve kabiliyetlerine yönlendirerek uygun ortamlara oluşturur onun için.

Arkadaş çevresini her an takip eder. Örnek davranışlar sergiler. Evinde kitap okumayan anne-babanın çocuğundan başarı beklemeye hakkı yoktur. Söz ve fiilleri ile örnek olmayanlar da evladından saygı bekleyemez.

Çocuklar suçlanmamalı velev ki on zayıfı da olsa. Ciddiyetle arkadaş gibi konuşmalı, kurallar konulmalı, başarısızlığın nedenleri birlikte tespit edilip çözüm yollarına birlikte karar verilmeli. Alınan kararlar ikinci eğitim döneminde bizzat takip edilmelidir. Çocuklar yüreklendirilmelidir.

Başkaları ile kıyaslama yapmak çocuğun kendine güvenini katletmektir. Hele hele arkadaş ve akrabaları ile asla…

Son olarak özetleyecek olursak;

 • Çocuğun yanında öğretmenleri hakkında olumsuz, tehdit edici konuşmak velinin bindiği dalı kesmesi kadar akılsız davranıştır. Öğretmenle işbirliği yapılmalıdır.
 • Çocuğunuzu eğitirken kararlı ve adil davranın.
 • Kötü olan yarıyıl karnesini düzeltmek konusunda ona güvendiğinizi hissettirin.
 • Çocuğunuzla okulu hakkında konuşun. Onu dinleyin.
 • Tüm ailenin katılabileceği müze gezisi, tiyatro gibi etkinlikler düzenleyin.
 • Çocuğunuza yapmaktan hoşlandığı ve başarılı olduğu etkinlikleri belirlemesi için yardımcı olun. Örneğin, çocuğunuz basketboldan hoşlanıyorsa onu basketbol tarihi veya oyuncuları hakkında bilgi toplaması için yönlendirin.
 • Ödül ve yaptırımları dengeleyin. Ödüllendirmek ona her zaman para vermek ve ayrıcalık tanımak değildir. Çocuğunuza onunla gurur duyduğunuzu söylemek veya onun başarmak için sarf ettiği gücü fark ettiğinizi belirtmek yeterlidir.
 • Evinizin sakin bir köşesini çalışma alanı olarak düzenlemesi için çocuğunuza yardım edin. Günlük ödev yapma saatini birlikte belirleyin. Bu saat süresince tv, bilgisayar gibi diğer faaliyetleri durdurun.
 • Öğretmenlerine saygı duyduğunuzu çocuğunuza gösterin. Bir eğitimciyle yaşadığınız anlaşmazlığı çocuğunuzun önünde çözümlemeyin. Sık sık öğretmenleriyle konuşun.
 • Öğrencinin kronik bir hastalığı varsa, bu hastalık ve tedavi konusunda öğretmenini bilgilendirin.
 • Öğrencinin gelişme gösterdiği ve zorlandığı alanları belirlemek için çocuğunuzla birlikte öğretmeniyle görüşün. Kurs, etüt gibi özel düzenlemelerinden yararlanın.
 • Öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği gibi akademik başarıyı etkileyen konularda okuldaki öğretmen ve psikolojik danışmanların çocuğunuzla ilgili kuşku ve uyarılarına önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlara başvurun.

 

Başarı ve mutluluk dolu hayat diler,bütün öğrencilerimizi ve velilerimizi tebrik ederim. Fedakar öğretmen ve idareci arkadaşlarımızı da üstün fedakarlıklarından dolayı kutlarım. Ağrı'da gelecek, eğitimle gülecek…

 

İrfan ismet GÜRSOY

Ağrı Eğitimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 
Facebook ta Paylaş
Bu habere Facebook'tan yorum yaz...

Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamıştır...
Yazın pansiyon/butik otelde konaklamayı düşünüyor musunuz?İlçemiz Gocu (Aktaş) Köyü Dişterik mezrasından Ali Sağlam'ın eşi Havva Sağlam tedavi görmekte olduğu hastanede perşembe günü vefat etmiştir.(19/02/2016)
haberarapgir.com - 2011 © Her Hakkı Saklıdır.