Yazılı köyü yolları
A. ALMACA : Merhaba, Yazılı köyünün yol olmaktan çıkmış olduğu yorumuna ben de katılıyorum. Mevcut asfalt diye nitelendirilen yolun bir an önce düzeltilmesini umuyorum. Ayrıca Mezarlık yolu olarak bilinen yağmur yağdığında araçların hareket bile edemediği yol (yol diyemeyeceğim) bir an önce elden geçirilmeli gerekli yerlere künkler konulmalı ve asfalt yapılmalı. Bunu sayın yetkililerimizden istirham ediyorum. Saygılarımla..

koy yollari hakk
h.altiokka : Yazili koyunun yollari Yol olmaktan cikmis,keci yoluna donmustur.hukumetin sadece belli koyleri degil,tum ilce koylerini irdeleyip esit hizmeti goturmesi gerekmezmi?

Arapgir postası
nevgiz : Fethi Gemuhluoğlunu anma töreninde Arapgir Postasının olmamayışı çok manidardır.Fethi Gemuhluoğlu ki yazma orucunu Arapgir postasında bozmuş. Arapgir postası onun için hep önemli olmuştur.

BAŞARILAR
HAMZA ÇALGAN : ÇOK DEĞERLİ MESLEKTAŞIMIN MİLLİ EĞİTİMDE OLDUĞU GİBİ BELEDİYE HİZMETLERİNDE DE BAŞARILI OLACAĞINDAN EMİNİM.AYRICA PARTİMİZE DE BUNCA YIL EMEK VERMİŞ BİR ARKADAŞIMIZI BÖYLE BİR HİZMETE LAYIK GÖRDÜĞÜ İÇİN HALUK BAŞKANIMIZA DA AYRICA TEŞEKKÜR EDERİZ. HAMZA ÇALGAN HEKİMHAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ...

bassagligi
H.ALTIOKKA : Tüm Arapgirlilerin başı sağolsun.Sayın Aslanoglu gerçekten caliskan ve milliyetçi bir kimliğe sahipti.allah gani gani rahmet eylesin.


ali sağlam : memleketimize hayırlı uğurlu olur işallah emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz..

resimler
Nihat AYDIN : sayınyetkili haberlerinizde kullandığınız resimler çok belirsiz lütfen daha net ve çok resim yayınlr mısınız

Arapgir Türkülü halk oyunlarının derlenmesi
veysiALEMDAROĞLU : Arapgir türkülü halk oyunlarınının derlenmesi konusunda bana yardımlarını esirgemeyen sayın belediye başkanımız Haluk CÖMERTOĞLU na teşekkürlerimi sunarım

Tebrik
Selman SAĞLAM : Allah hayırlı etsin...

guuzel
iismail : cok gzl olmus kurtlar vadisi hakkinda da yazn..

ANKARA
SAĞLIK »
Yoğun Bakımdaki Hastayı 'Görebileceksiniz'
'Yoğun bakımdaki hastaya ziyaretçi yasağı' teknoloji kullanılarak kaldırıldı.
Tablet Bilgisayarla Görüntülü Görüşme

MALATYA (AA) - Tuba Karahan - Günümüzde hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler, yoğun bakım hastalarının da hizmetine sunuldu. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde hayata geçirilen Görüntülü Görüşme Merkezi'yle hasta yakınları tablet bilgisayarlarla yoğun bakımda yatan yakınlarıyla görüşmeye başladı.
    
Hastane içinde oluşturulan merkezde, 6 kabine konulan tablet bilgisayarlar aracılığıyla yoğun bakımdaki yakınlarını görebilen hastalar, onlarla konuşup hasret giderebiliyor. Anne babalar da, yeni doğan yoğun bakım ünitesindeki bebeklerini görme imkanı bulabiliyor.
    
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerinde 250 yataklı yoğun bakım üniteleri bulunduğunu belirtti. Yoğun bakımda kalan hastaların aileleriyle enfeksiyon riski açısından görüştürülemediğini ifade eden Özgen, ancak hasta yakınlarının sürekli olarak kendilerine hastalarıyla görüşme talebinde bulunduğunu anlattı. Bu talebi göz önünde bulundurarak hastane bünyesinde böyle bir sistem kurmaya karar verdiklerini dile getiren Özgen, ''Yoğun bakımların temizliği ve sterilizasyonu çok önemli. Tıbbi sebeplerle oraya ziyaretçi alamıyoruz ama görüşmek de bir insan hakkı. Ayrıca, yoğun bakım hastalarının yakınlarıyla görüşmesi onların tedavi süreçlerini de olumlu etkileyecektir düşüncesiyle böyle bir çözüm geliştirdik'' diye konuştu.
    
Bütün yoğun bakım ünitelerinde, hemşirelerde, öğretim üyeleri ve hastane yetkililerinde tablet bilgisayarlar olduğu için bunu görüşme amacıyla da kullanabileceklerini düşündüklerini söyleyen Özgen, ''Sistem sayesinde çok sayıda insanı hiç enfeksiyon riski olmadan görüştürebileceğiz'' dedi.
    
Hastane içinde bir köşeyi Görüntülü Görüşme Merkezi'ne dönüştürdüklerini anlatan Özgen, buraya 6 tablet bilgisayar ve bekleme yerleri koyduklarını açıkladı. Hangi hastaların görüşmeye müsait ya da istekli olduğunu gösteren bir sistem sayesinde hasta isimlerinin dışarıdaki ekrana yansıtılacağını anlatan Özgen, bu sıraya göre her gün belli saatlerde hasta yakınlarının hastalarıyla görüşebileceğini vurguladı. 
    
-Bir hafta içinde bütün yoğun bakım ünitelerinde kullanılacak-      
Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan da sisteme yeni başladıklarını belirterek, bir hafta içerisinde tüm yoğun bakımların uygulamadan yararlandırılmasını planladıklarını söyledi.
    
Üniversite hastaneleri arasında en çok yoğun bakım ünitesine sahip hastane olarak hizmet verdiklerini aktaran Aslan, 12 yoğun bakım üniteleri bulunduğunu kaydetti. Hastaneler arasında çok farklı ve yeni bir uygulama başlattıklarını vurgulayan Aslan, sistemin Türkiye'ye model olmasını diledi.
    
Buradaki uygulamanın ardından servis hastalarında da aynı uygulamayı yapmayı hedeflediklerini dile getiren Aslan, ''Hastaya zarar vermeyen steril bir hastane politikamız var. Bunu sağlayacak tüm unsurları oluşturma çabasındayız. Mümkün olduğunca ziyaretçiyi, refakatçiyi azaltarak, hasta için daha steril koşulları sağlama amacındayız'' diye konuştu. 
     
-''Bu sayede bebeğimi görebiliyorum''- 
     
İlk bebeği yaklaşık bir ay önce dünyaya gelen Mehmet Bulut, uygulamadan yararlanan hasta yakınları arasında. Doğumundan kısa bir süre sonra böbreklerinde büyüme sorunu nedeniyle yoğun bakıma alınan Yiğit bebeği, sadece 4 kez görebilen Bulut, uygulamayı çok başarılı bulduğunu ifade etti. Bulut, ''Yiğit benim ilk çocuğum. Bu hevesle çok görmek istiyorum ama bebekler daha çabuk enfeksiyon kapabilir diye gösterilmiyordu. Bu sayede bebeğimi görebiliyorum. En azından uzaktan izlemek de güzel bir şey'' diye konuştu.
 
Facebook ta Paylaş
Bu habere Facebook'tan yorum yaz...

Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamıştır...
Bu yaz Arapgir'e gidecek misiniz?


İlçemiz Gocu (Aktaş) Köyü Dişterik mezrasından Ali Sağlam'ın eşi Havva Sağlam tedavi görmekte olduğu hastanede perşembe günü vefat etmiştir.(19/02/2016)
haberarapgir.com - 2011 © Her Hakkı Saklıdır.