Yazılı köyü yolları
A. ALMACA : Merhaba, Yazılı köyünün yol olmaktan çıkmış olduğu yorumuna ben de katılıyorum. Mevcut asfalt diye nitelendirilen yolun bir an önce düzeltilmesini umuyorum. Ayrıca Mezarlık yolu olarak bilinen yağmur yağdığında araçların hareket bile edemediği yol (yol diyemeyeceğim) bir an önce elden geçirilmeli gerekli yerlere künkler konulmalı ve asfalt yapılmalı. Bunu sayın yetkililerimizden istirham ediyorum. Saygılarımla..

koy yollari hakk
h.altiokka : Yazili koyunun yollari Yol olmaktan cikmis,keci yoluna donmustur.hukumetin sadece belli koyleri degil,tum ilce koylerini irdeleyip esit hizmeti goturmesi gerekmezmi?

Arapgir postası
nevgiz : Fethi Gemuhluoğlunu anma töreninde Arapgir Postasının olmamayışı çok manidardır.Fethi Gemuhluoğlu ki yazma orucunu Arapgir postasında bozmuş. Arapgir postası onun için hep önemli olmuştur.

BAŞARILAR
HAMZA ÇALGAN : ÇOK DEĞERLİ MESLEKTAŞIMIN MİLLİ EĞİTİMDE OLDUĞU GİBİ BELEDİYE HİZMETLERİNDE DE BAŞARILI OLACAĞINDAN EMİNİM.AYRICA PARTİMİZE DE BUNCA YIL EMEK VERMİŞ BİR ARKADAŞIMIZI BÖYLE BİR HİZMETE LAYIK GÖRDÜĞÜ İÇİN HALUK BAŞKANIMIZA DA AYRICA TEŞEKKÜR EDERİZ. HAMZA ÇALGAN HEKİMHAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ...

bassagligi
H.ALTIOKKA : Tüm Arapgirlilerin başı sağolsun.Sayın Aslanoglu gerçekten caliskan ve milliyetçi bir kimliğe sahipti.allah gani gani rahmet eylesin.


ali sağlam : memleketimize hayırlı uğurlu olur işallah emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz..

resimler
Nihat AYDIN : sayınyetkili haberlerinizde kullandığınız resimler çok belirsiz lütfen daha net ve çok resim yayınlr mısınız

Arapgir Türkülü halk oyunlarının derlenmesi
veysiALEMDAROĞLU : Arapgir türkülü halk oyunlarınının derlenmesi konusunda bana yardımlarını esirgemeyen sayın belediye başkanımız Haluk CÖMERTOĞLU na teşekkürlerimi sunarım

Tebrik
Selman SAĞLAM : Allah hayırlı etsin...

guuzel
iismail : cok gzl olmus kurtlar vadisi hakkinda da yazn..

ANKARA
SAĞLIK »
Sucuk, Salam, Sosis Kansere Neden Oluyor
Memorial Diyarbakır Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları, nüfustaki yaşlanma ve sanayileşmeyle birlikte, Türkiye’de kanser insidasında ciddi bir artış görüleceğini söyledi.
İşlenmiş Etler Kanser Nedeni

21. yüzyılda, kanserin insanlığı tehdit eden önemli bir sorun olmaya devam ettiğini dile getiren Dr. Özgür Şeşeoğulları, dünyada her yıl 12 milyon yeni kanser vakası tanı alındığını ifade etti.
 
Bu rakamın 2020 yılında 17 milyona varmasının öngörüldüğünü kaydeden Şeşeoğulları, “1970’li yıllarda kanser, sanayileşmiş, sermayesi bol batılı ülkelerin sorunu olarak görülmekte iken, günümüzde dünya kanser yükünün yüzde 70’inden fazlası kaynakları daha az orta gelirli ülkelerde görülmektedir.
 
Toplumun yaşlanması ve sanayileşme kanser insidasının artmasında en önemli nedendir. Yeni kanser tanısı alan hastaların yüzde 90’ı 45 yaş ve üzerindedir.
 
Ülkemizde yaşlı nüfus oranı 2000’li yıllarda toplumun yüzde 20’sini oluştururken, 2023 yılında toplumun yüzde 35’inin 45 yaş ve üzerinde olacağı öngörülmektedir.
 
Nüfustaki yaşlanma ve sanayileşme ile birlikte, Türkiye’de de kanser insidasında ciddi bir artışa neden olacaktır" şeklinde konuştu.
 
 
“İŞLENMİŞ ETLER KANSER NEDENİ”
Sucuk, salam, sosis ve jambon gibi işlenmiş etlerin ciddi oranda kansere neden olduğunu kaydeden Şeşeoğulları, daha önce İsviçre’de yapılan bir araştırmada, günlük 50 gram işlenmiş et tüketenlerin pankreas kanserine yakalanma oranının yüzde 20 arttığının gözlemlendiğini ifade etti.
 
Şeşeoğulları, “İşlenmiş et ve et ürünlerinde bulunan sodyum nitrit, bizzat kendisi kanserojen olmamakla birlikte, zengin protein içeriğine sahip gıdalardaki amüneasitlerle reaksiyona girerek kanser oluşumuna yol açabilmektedir.
 
Daha önce İsviçre’de yapılan bir araştırmada, günlük 50 gram işlenmiş et ki bunlara salam, sosis, sucuk ve jambonu sayabiliriz, bu işlenmiş etleri tüketenlerin pankreas kanserine yakalanma oranının yüzde 20 arttığı gözlenmiştir.
 
Yine toplumlarda yapılan araştırmalarda, işlenmiş etin bağırsak kanserini arttırdığı tespit edilmiştir. Bunun dışında Dünya Kanser Araştırma Fonu da işlemiş etleri tüketmememiz gerektiğini söylemektedir” ifadelerini kullandı.
 
Facebook ta Paylaş
Bu habere Facebook'tan yorum yaz...

Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamıştır...
Bu yaz Arapgir'e gidecek misiniz?


İlçemiz Gocu (Aktaş) Köyü Dişterik mezrasından Ali Sağlam'ın eşi Havva Sağlam tedavi görmekte olduğu hastanede perşembe günü vefat etmiştir.(19/02/2016)
haberarapgir.com - 2011 © Her Hakkı Saklıdır.