Yazılı köyü yolları
A. ALMACA : Merhaba, Yazılı köyünün yol olmaktan çıkmış olduğu yorumuna ben de katılıyorum. Mevcut asfalt diye nitelendirilen yolun bir an önce düzeltilmesini umuyorum. Ayrıca Mezarlık yolu olarak bilinen yağmur yağdığında araçların hareket bile edemediği yol (yol diyemeyeceğim) bir an önce elden geçirilmeli gerekli yerlere künkler konulmalı ve asfalt yapılmalı. Bunu sayın yetkililerimizden istirham ediyorum. Saygılarımla..

koy yollari hakk
h.altiokka : Yazili koyunun yollari Yol olmaktan cikmis,keci yoluna donmustur.hukumetin sadece belli koyleri degil,tum ilce koylerini irdeleyip esit hizmeti goturmesi gerekmezmi?

Arapgir postası
nevgiz : Fethi Gemuhluoğlunu anma töreninde Arapgir Postasının olmamayışı çok manidardır.Fethi Gemuhluoğlu ki yazma orucunu Arapgir postasında bozmuş. Arapgir postası onun için hep önemli olmuştur.

BAŞARILAR
HAMZA ÇALGAN : ÇOK DEĞERLİ MESLEKTAŞIMIN MİLLİ EĞİTİMDE OLDUĞU GİBİ BELEDİYE HİZMETLERİNDE DE BAŞARILI OLACAĞINDAN EMİNİM.AYRICA PARTİMİZE DE BUNCA YIL EMEK VERMİŞ BİR ARKADAŞIMIZI BÖYLE BİR HİZMETE LAYIK GÖRDÜĞÜ İÇİN HALUK BAŞKANIMIZA DA AYRICA TEŞEKKÜR EDERİZ. HAMZA ÇALGAN HEKİMHAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ...

bassagligi
H.ALTIOKKA : Tüm Arapgirlilerin başı sağolsun.Sayın Aslanoglu gerçekten caliskan ve milliyetçi bir kimliğe sahipti.allah gani gani rahmet eylesin.


ali sağlam : memleketimize hayırlı uğurlu olur işallah emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz..

resimler
Nihat AYDIN : sayınyetkili haberlerinizde kullandığınız resimler çok belirsiz lütfen daha net ve çok resim yayınlr mısınız

Arapgir Türkülü halk oyunlarının derlenmesi
veysiALEMDAROĞLU : Arapgir türkülü halk oyunlarınının derlenmesi konusunda bana yardımlarını esirgemeyen sayın belediye başkanımız Haluk CÖMERTOĞLU na teşekkürlerimi sunarım

Tebrik
Selman SAĞLAM : Allah hayırlı etsin...

guuzel
iismail : cok gzl olmus kurtlar vadisi hakkinda da yazn..

ANKARA
SAĞLIK »
Alkol Kansere Davetiye Çıkarıyor
Erkeklerde günde 1.5 kadeh (20 gr), kadınlarda ise 1 kadehin (10 gr) kansere yol açabileceği ifade edildi.
Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Sağlık Bakanlığı alkol tüketiminin azaltılması ve sınırlandırılmasıyla ilgili çalışmada Ulusal Alkol Kontrol Eylem Planı'na destek vermek için "Alkol ve Kanser" adlı bir rapor hazırlayarak alkolün neden olduğu kanser türlerini sıraladı.

Alkol kullanımı için güvenli denilebilecek bir eşik bulunmadığı belirtilen raporda, erkeklerde günde 1.5 kadeh (20 gr), kadınlarda ise 1 kadehin (10 gr) kansere yol açabileceği ifade edildi. Raporda; dünyadaki ölümlerin yüzde 4'ünün alkol kullanımından kaynaklandığı vurgulandı.

"BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI"

Son 30 yıldır alkol kullanımıyla kanser gelişme riskinde artış olup olmadığı konusunun araştırıldığı bildirildi. Yapılan araştırmalarda alkol kullanımının meme, ağız boşluğu, yutak, gırtlak, yemek borusu ve karaciğer kanserlerinin gelişme riskini arttırdığının bilimsel olarak kanıtlandığı ifade edildi. Raporda "2011 yılında yayınlanan çalışmada 8 Avrupa ülkesinde 350 bin kişiden fazla kişi değerlendirme altın alınmış ve alkol kullanımının erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 10'undan, kadınlarda ise yüzde 3'ünden sorumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır" denildi.

KADINLARDA MEME, ERKEKLERDE GIRTLAK KANSERİ

Kadınlarda alkole bağlı kanser ölümlerinin çoğunun meme kanserinden olduğu belirtilirken, meme kanserinde ise ölümlerin yüzde 15'inin alkol nedeniyle olduğu aktarıldı. Erkeklerde üst solunum yolu ve yemek borusu kanserlerinin alkole bağlı kanser ölümlerinin en sık nedenini oluşturduğu ifade edildi.

"GÜVENLİ EŞİK YOK"

Raporda alkol kullanımı için güvenli denilebilecek bir eşik değerin bulunmadığı, az miktarda alkol alımının da kanser riski taşıdığı dile getirildi. Alkoldeki risk şu ifadelerle anlattıldı: "Alkol kullanımının azaltılmasının öneminin daha fazla vurgulanması gerekmekte ve bu en az tarama testleri ve diğer kanser önleme faaliyetleri kadar önem arz etmektedir. Her ne kadar bazı yayınlarda kardiyovaskülere (kalp-damar) karşı düşük doz alkolün koruyucu etkilerinden bahsediliyor olsa da bu etkilerin 10 katı kadar ölüme yol açmaktadır."

Raporda bilimsel çalışmalar yapılmış ABD, Fransa ve Rusya gibi ülkelerden şu örnekler verildi:

ABD: Alkol alımı kansere bağlı ölümlerin yüzde 3.2-3.7'sinden sorumludur.

FRANSA: Erkeklerde ölümlerin yüzde 13'ünün, kadınlarda ise yüzde 5'inin alkole bağlı görüldüğü ortaya çıktı.

RUSYA: 15-54 yaş arasındaki ölümlerin yüzde 50'sinden fazlasına alkolün neden olduğu ortaya çıktı. Kanser Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre; Gorbaçov dönemindeki alkol yasağının etkisiz hale gelmesinden bu yana alkol tüketiminin sürekli artması bugün yaşıyor olabilecek en az 3 milyon Rus'un ölümüne neden oldu.

 
Facebook ta Paylaş
Bu habere Facebook'tan yorum yaz...

Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamıştır...
Yazın pansiyon/butik otelde konaklamayı düşünüyor musunuz?İlçemiz Gocu (Aktaş) Köyü Dişterik mezrasından Ali Sağlam'ın eşi Havva Sağlam tedavi görmekte olduğu hastanede perşembe günü vefat etmiştir.(19/02/2016)
haberarapgir.com - 2011 © Her Hakkı Saklıdır.